Bugun...


Nazlıhan Altınay

facebook-paylas
663 ve Sonrası
Tarih: 01-12-2017 11:25:00 Güncelleme: 01-12-2017 11:25:00


Sağlıkta Dönüşüm Programının ilk uygulamalarının (hastanelerin tek çatı altında birleştirilmesi, aile hekimliği uygulaması, Toplum Sağlığı Merkezlerinin oluşturulması…vs ) sahaya etkisi hemen görülmüştü. 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile de Sağlık Bakanlığı yeniden yapılandırıldı. Yeni yapı ile Bakanlık 663 sayılı KHK'nın yayınlanması ile birlikte denetleyen, hedef belirleyen ve koordine eden bir yapı oluşturmayı hedefledi. Hepimizin bildiği üzere taşradaki sağlık hizmetleri sunumu, İl Sağlık Müdürülüğü, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ve Kamu Hastane Birlikleri olarak üç başlık altında yapılandırıldı. 

04.01.2012 tarih ve 28163 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘’Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı İdari ve Hizmetler Birimleri Kadro Standartları Yönetmeliği’’ ve 02.02.2012 tarihli "Taşra Teşkilatının Yeniden Yapılandırılması, Personel,Taşınır ve Taşınmazların Tahsisi ve Devri Genelgesi" yürürlüğe girerek uygulamanın nasıl yapılacağı ayrıntılandırıldı. Ancak bu düzenlemelerin taşra teşkilatındaki üçlü yapıdaki her bir kurumun görev alanını net şekilde belirlediği söylenemez. Geçiş sürecinde İl Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlükleri arasında anlaşmazlıklar görülmüştü. Bu süreçte en önemli sorun ise temsiliyet konusuydu. Kurumların kendi içerisindeki dikey yetki ve sorumluluk alanları sahada karşılığını bazı noktalarda bulamamış olup yatay yetki paylaşımıyla hizmet sunulmaya çalışıldı. 2013 Temmuz ayındaki düzenleme ile sorun kısmen giderilerek  İl Sağlık Müdürlüklerinin konumu bir adım öne çıkarıldı. Bu düzenleme İl Sağlık Müdürlerini rahatlattığı gibi Valileri de rahatlatmış oldu.

Sürecin yönetilmesindeki belirsizlikler (ve yetersizlikler ) kurumlarda çalışan personelin de birbirlerine ön yargıyla yaklaşmalarına neden oldu. Daha önce aynı kurumda yan yana çalışan kişiler, İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü (kısmen Genel Sekreterlikler ) çatısı altında, ilin sağlık sistemi bütününün bir parçası olduklarını unutup farklı hareket tarzları geliştirdiler. Bu durum, değişim sürecininin problemli alanlarından birisi oldu. Metropollerdeki İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi  ayrışmasında da benzer durum görüldü. 

Yöneticilerin uzun zamandır dikey yapıda çalışmaları, yatay yetki paylaşımına adapte olmalarını zorlaştırdı. Mevzuat ve uygulamadaki eksikliklerin giderilmesinin zaman alması ise bu adaptasyonu geciktirdi. 

Yıllardır tek çatı altında hizmet veren İl Sağlık Müdürlüğü birimlerinin, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü şeklinde yapılanmasının kurumsallaşması için gereken ayrı binalarda konuşlanma başta olmak üzere gereken bina kiralanması, yeni bina yapımı vb. işlerin gecikmesi yeni yapıların sisteme uyumunu geciktirdi. Metropoldeki ilçelerde  de aynı durum gözlendi.

663 sayılı KHK ile hastanelerin Genel Sekreterlikler  şemsiyesi altında Sağlık Müdürlüklerinden ayrılması özellikle büyük illerde son derece önemliydi. Çünkü, Sağlık Müdürlüklerinden yönetilebilmeleri  zorlaşmıştı. Ayrıca nitelikli hizmet sunmaları için ayrı bir yapı altında olmaları zorunlu hale geldi. Ancak, Genel Sekreterliklerin oluşması ile hizmet kalitesinin de hemen artacağını beklememek gerekir.

Bakanlık merkez yapısı da merkeziyetçi yaklaşımı terk edemediğinden 663'te revizyona giderek sözleşmeli üst yönetici atama yetkisi Kurum Başkanından alınarak Bakan'da toplandı. Personel ataması ve mali yapının merkezden yönlendirilmesi, kısmen özel sektör şeklinde öngörülen hastanelerde verimliliğin istenildiği şekilde  sağlanamamasına neden oldu. Verimlilik karnelerinin değerlendirilecek olma düşüncesi, yöneticilerin dikkatini karnelere yoğunlaştırmalarına neden oldu.  Bu durum Kamu Hastane Birliklerinin geçiş sürecinde sorunlara ve adaptasyona ayıracakları zamanı azalttı. Bu değişiklikler yaşanırken başhekim yardımcıları ve hastane müdürlerinin ücretlerindeki göreceli olarak düşüklük ile sözleşmeli hekim yöneticilerin yaptıkları tıbbi iş ve işlemlerle ilgili olarak performanstan yararlanamamaları konusu çözülememiş problemler olarak durmaktadır.

***

663 sayılı KHK ile birlikte oluşturulan değişim aile hekimliğinde olduğu gibi bir pilot çalışma sonrası elde edilen bilgiler çerçevesinde geliştirilebilirdi.

İllerde üçlü yapı göz önüne alındığında, hastanelerin  İl Sağlık Müdürlüğü'nden Genel Sekreterlikler şeklinde ayrılması oldukça uygun bir değişim olmakla birlikte, Halk Sağlığı Müdürlüklerinin Sağlık Müdürlüklerinden ayrı bir yapı olarak kurgulanması tartışma konusu oldu.

663 sayılı KHK ile koordine eden ve denetleyen bir Bakanlık Merkezi ile icracı kurumların başarılarını değerlendirmek için zamana ihtiyaç var.

Çalışan personelin alışkanlıklarının değişmesi, yeni duruma adaptasyonu ve reflekslerin gelişmesi başarıda önemli bir etken olacaktır.

Aslında kamuda çok önemli bir değişimi hedefleyen 663 sayılı KHK'nın uygulanması sırasında Bakan değişikliği ve akabinde bakanlık bürokrasisindeki değişim, sürecin istenen şekilde yönetilememesine yol açtı.

Netice itibariyle Sağlık Bakanlığı büyük bir değişim yaşamıştır. Yeni yapının eskisinden farkı, zaman içerisinde yapılacak etki değerlendirmeleriyle daha net olarak ortaya konacaktır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI