Bugun...


Fedai Altınkaynak

facebook-paylas
Obez gençlerde beynin iştah regülatörü bozuldu
Tarih: 08-12-2017 09:29:00 Güncelleme: 08-12-2017 09:29:00


Tarih:   30 Kasım 2017

Kaynak:   Kuzey Amerika Radyoloji Derneği

Özet:   Yeni bir çalışmaya göre; obez adölesanlar konusunda çalışma yapmak için Gelişmiş MRI'dan yararlanan Araştırmacılar, beynin iştahı düzenleyen kompleks bölümlerinde bozulmuş bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

 

 

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği'nin (RSNA) yıllık toplantısında bugün sunulan yeni bir çalışmaya göre; obez adölesanlar konusunda çalışma yapmak için Gelişmiş MRI'dan yararlanan Araştırmacılar, beynin iştahı düzenleyen kompleks bölümlerinde bozulmuş bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'ne (CDC) göre, son 30 yılda obezite dört kattan daha fazla oranda artmıştır. ABD'deki çocukların ve adölesanların üçte birinden fazlasının fazla kilolu veya obez olduğu tahmin edilmektedir. Adölesanlarda obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet dâhil olmak üzere sağlığı tehdit eden bir dizi riskle ilişkilendirilmektedir.

 

Brezilya'da yer alan Sao Paulo Üniversitesinde yürütülen bir çalışmaya 11-18 yaş grubunda yer alan 59 obez adölesan ve cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik sınıf ve eğitim düzeyi bakımından söz konusu obez adölesanlarla eşleşen ve kontrol grubu işlevini gören 61 sağlıklı adölesan dâhil edilmiştir. Adölesanlar, Dünya Sağlık Örgütü obezite kriterine göre sınıflandırılmıştır. Adölesanların bilinen başka bir kronik hastalığı veya durumu bulunmamaktadır. Beyaz madde bütünlüğünü değerlendirmek için çalışmaya katılanlar difüzyon tensör görüntülemesi (DTI) işleminden geçmiştir.

 

DTI; beynin beyaz madde dokularının içindeki ve etrafındaki su moleküllerinin fonksiyonel aniztropisi (FA), mikroskobik hareketi veya aniztropisini ölçen MRI türüdür. Düşük FA değerleri, beyaz madde içerisinde daha büyük bir bozulma olduğunu göstermektedir.

 

Biyomedikal bilim insanı ve Sao Paulo Üniversitesi nörogörüntüleme laboratuvarında doktora öğrencisi olan ve bu çalışmayı hazırlayan Pamela Bertolazzi "DTI, klinik tanıda yaygın olarak kullanılmayan, nispeten yeni bir MRI tekniğidir," demiştir.

Elde edilen sonuçlar, obez hastaların beynindeki birçok bölgede beyaz madde bütünlüğünün kaybolduğunu ortaya koymuştur. Sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında; amigdala, hipokampüs, talamus, singulat girus, forniks, insula, putamen, orbital girus ve bilateral hipotalamus bölgeleri dâhil olmak üzere obez adölesanların beyinlerinde FA değerlerinde düşüş meydana geldiği ortaya koyulmuştur. Bu bölgelerin birçoğu iştahın düzenlenmesi, dürtü kontrolü, duygular ve ödül ve yemeden zevk alma işlevlerini kapsamaktadır.

 

Bertolazzi, "Elde edilen verilerin, beynin iştah ve duyguların kontrolünde önem arz eden bölümlerine katkısı olduğunu ortaya koyduğunu" söylemiş ve "Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında obez hastalarda daha yüksek FA değerinin olduğu herhangi bir bölgenin bulunmadığını" eklemiştir.

 

Araştırmacılar, bu bulguların, söz konusu küresel kamu sağlığı krizi ile mücadele etmek için yeni araçlar sunacağını umut etmektedir.

 

Bertolazzi "Son 10 yılda çoğu ülkede çocukluk çağı obezitesinde %10-40 oranında artış yaşandığını" söylemiştir. "Beyinde obezite ile ilişkili olarak yaşanan değişiklikleri tespit edebilirsek, obeziteyi önlemek ve bu durum ile ilişkili komplikasyonların önüne geçmek için söz konusu DTI tekniğinden yararlanılabilir." demiştir.

 

Kaynak:

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği tarafından temin edilen materyaller. Not: İçerik, stil ve uzunluk bakımından düzenlenmiş olabilir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI